Lepsze Studia

Blog o nauce i szkolnictwie

IFS (Internal Family System Therapy) to metoda psychoterapii oparta na dialogu z samym sobą. Ponieważ terapia opiera się na założeniu, że składamy się z wielu „subosobowości”, które tworzą naszą wewnętrzną rodzinę, chodzi przede wszystkim o połączenie się z różnymi częściami naszej osobowości. Możemy i powinniśmy nawiązać z nimi kontakt i dialog. Jeśli część Ciebie chce zmienić pracę, a inna część chce w niej pozostać, lub jeśli czasami słyszysz sprzeczne głosy w swojej wyobraźni, przyjrzyj się jak autoterapia IFS może pomóc Ci odnaleźć harmonię.


Jak można wejść głębiej w swój wewnętrzny świat? Czego nauczysz się na kursie

Zaletą form autoterapii jest to, że można je wykonywać samodzielnie, oczywiście przy wsparciu i wskazówkach profesjonalisty. Dotyczy to również terapii IFS, z której można skorzystać, biorąc udział w specjalnym kursie online. Wszystko to, przy systematycznej, ale nie wyczerpującej nauce (wystarczy 15-30 minut dziennie), pozwala nawiązać kontakt z najważniejszymi częściami siebie. To od nas zależy, nad którymi obszarami naszego życia będziemy pracować. Z drugiej strony metoda jest na tyle elastyczna, że w każdej chwili możemy zmienić kierunek, przejść na inne „ścieżki” i pracować nad obszarem, który jest dla nas najważniejszy.


Autoterapia IFS – co to jest?

Wewnętrzna Terapia Systemów Rodzinnych została opracowana 30 lat temu przez dr Richarda Schwartza. U jej podstaw leży uznanie, że wszyscy składamy się z różnych osobowości i że nie jest to zaburzenie, lecz naturalny stan. Ważne jest to, że łączymy się z naszymi podosobowościami i dobrze się z nimi dogadujemy. Terapia IFS dostarcza struktury i narzędzi, aby to zrobić, umożliwiając nam połączenie i rozwój relacji z naszymi różnymi częściami. Dialogi wewnętrzne mogą odbywać się samodzielnie lub z terapeutą. Jednym ze sposobów na skorzystanie z terapii IFS jest udział w specjalistycznym kursie.

Jakie osobowości sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy? Wewnętrzne dziecko, leniwiec, optymista, perfekcjonista, pracoholik…. Czasami mamy jeszcze ochotę pójść do kina, ale nie chce nam się ruszyć z kanapy. Chcemy wyjechać, ale chcemy pozostać w kontakcie. Inaczej zachowujemy się wobec znajomych, a zupełnie inaczej wobec rodziców. Wewnętrzny krytyk nieustannie „podcina nam skrzydła”, a perfekcjonista w kółko sprawdza każdy szczegół projektu…. zawsze jest z kim porozmawiać.


Uwalnianie blokad, łączenie się z częściami osobowości, które kiedyś były zaprzeczane

Terapia IFS skupia się na przywróceniu harmonii i równowagi psychicznej, a jednocześnie na uzdrowieniu ran z przeszłości. Jest to zbiór konkretnych i praktycznych metod rozwiązywania wewnętrznych problemów. IFS na pewno sprawdzi się w kontekście rozwoju osobistego.